در حال بارگزاری ...

چگونه مشتری ساده را به مشتری وفادار تبدیل کنیم؟

چگونه مشتری ساده را به مشتری وفادار تبدیل کنیم؟

اگر صاحب یك فروشگاه یا كسب و كار خانگی هستید و یا به هر نحوی با مشتریان و افراد متفاوت سر و كار دارید، حتما تا به حال بارها به اهمیت مشتری ثابت یا وفادار پی بردید. به یاد داشته باشید که تبدیل یک مشتری ساده به مشتری ثابت بسیار مهم‌تر از جذب مشتری جدید است چرا که جذب مشتری جدید نیازمند تبلیغ و هزینه‌ی بسیار است. BIA/Kelsey پس از آنالیز بیزینس‌های کوچک و بزرگ به این نتیجه رسید که 50% فروش سالیانه‌ی یک فروشگاه توسط مشتریان ثابت انجام می‌شود و همچنین مشتریان وفادار حدود 68% بیشتر از مشتریان جدید در یک فروشگاه پول خرج می‌کنند. پس اگر قصد موفقیت و درخشش در زمینه‌ی کاری خودتان را دارید ولی نمی‌دانید چگونه مشتریانتان را به مشتری‌های وفادار تبدیل کنید حتما این مقاله‌ را تا انتها به دقت دنبال کنید.

با مشتریان صادقانه رفتار کنید

فرقی نمی‌کند در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید همیشه باید به خاطر داشته باشید که با مشتریانتان صادق باشید. به سوالات مشتریان به درستی پاسخ دهید و با آن‌ها روراست باشید. به یاد داشته باشید که هیچ مشتری دوست ندارد برای بار دوم از فروشنده‌ای خرید کند که یک بار به او دروغ گفته است. برای این که به مشتریانتان اطلاعات درستی بدهید باید به محصولات یا خدمات فروشگاهتان آگاهی کامل داشته باشید. پس فراموش نکنید که همواره خودتان را به روز نگه‌ دارید و روزانه مطالعه کنید.

همیشه خوش‌پوش و آراسته باشید

ظاهر و جذابیت فروشنده باعث ایجاد جاذبه بین او و مشتری می‌شود. همیشه در محل کارتان آراسته ظاهر شوید و سعی کنید هیچ‌گاه خسته و ژولیده به ‌نظر نرسید. اگر در یک فروشگاه لباس کار می‌کنید می‌توانید در خارج و داخل فروشگاه از اجناس خودتان بپوشید تا مشتریان بدانند با خرید از شما می‌توانند به ظاهر مناسبی دست پیدا کنند. تصویر آراسته و مناسب فروشنده همواره در ذهن خریدار می‌ماند و می‌تواند بهانه‌ای برای خرید دوباره‌ی او شود.

سعی كنید سلیقه‌ی مشتریانتان را بشناسید

یک فروشنده‌ی خوب باید بتواند سلیقه‌ی مشتریانش را بشناسد و اجناس فروشگاهش را طوری جمع‌آوری کند که مطابق سلیقه‌ی مشتریان قدیمی‌اش باشد. مثلا اگر در یک فروشگاه لباس کار می‌کنید و متوجه شدید که رنگ صورتی طرفدار زیادی دارد در خریدهای بعدیتان سعی کنید از این رنگ استفاده کنید و از بین اجناس حذفش نکنید. دقت کنید که این کار موجب یکنواختی فروشگاه شما نشود زیرا یکنواختی برای هیچ مشتری جالب نیست.

کیفیت محصولات را بالا نگه‌ دارید

طبیعی است که افراد دوست داشته باشند پول و هزینه‌ی خود را صرف خرید محصول و اجناس باکیفیت کنند. در فروشگاه خود از محصولات یکبار مصرف و بی‌کیفیت استفاده نکنید زیرا مشتری پس از خرید و استفاده از چنین محصولاتی بار دیگر از فروشگاه شما خرید نمی‌کند.

در قیمت‌گذاری منصف باشید

تصور کنید فردی پس از خرید از شما، در فروشگاه مجاور همان محصول را با قیمت بسیار پایین‌تر پیدا کرده. به نظر شما آیا این فرد دوباره از فروشگاه شما خرید می‌کند؟ به قطع خیر. سعی کنید بین کیفیت محصول و قیمت آن اعتدال را رعایت کنید. قیمت مناسب می‌تواند باعث وفاداری مشتریان ساده شود و به فروش شما کمک کند.

خدمات پس از فروش ارائه کنید

رضایت مشتری یکی از مهم‌ترین عواملی است که منجر به خرید دوباره‌ی او می‌شود. خدمات پس از فروش می‌تواند باعث ایجاد حس اعتماد و رضایت بین خریدار و مشتری شود. این خدمات می‌تواند شامل پس گرفتن یا تعویض جنس در صورت عدم رضایت مشتری باشد. مثلا اگر در یک فروشگاه لوازم الکتریکی کار می‌کنید به مشتریان این اطمینان را بدهید که اگر وسیله‌ی برقی درست کار نکرد تا زمان اتمام گارانتی محصول آن‌را تعمیر یا تعویض می‌کنید. شک نکنید که احساس رضایت باعث می‌شود تا مشتری فروشگاه شما را به دیگران معرفی کند و موجب دائمی شدن مشتریان شما می‌شود.

مشتری را عضو کانال یا صفحه‌ی شبکه‌ی مجازی فروشگاه کنید

شبکه‌های اجتماعی موجب می‌شوند تا مشتریان از اجناس جدید و یا تخفیف‌های فروشگاه با خبر شوند. ممکن است یک مشتری قصد بازگشت به فروشگاه را نداشته باشد ولی با دیدن اجناس جدید نظرش عوض شود. سعی کنید در فضای مجازی فعال باشید و ارتباطتان را با مشتریان قوی کنید زیرا این فضا می‌تواند منجر به جذب مشتری جدید و همچنین تبدیل مشتری ساده به مشتری وفادار شود.

مشتریان را تشویق به شرکت در نظرسنجی کنید

شما می‌توانید از مشتریان بخواهید تا هنگام ترک فروشگاه فرم نظرسنجی فروشگاه را پر کنند و یا یک نظرسنجی به صورت مجازی توسط شبکه‌ی اجتماعی برگزار کنید. پس از جمع‌آوری نظرات باید سعی کنید نکات مثبت را حفظ و قوی‌تر کنید و همچنین ضعف‌های فروشگاهتان را بشناسید و در برطرف کردن این مشکلات بکوشید. دقت به نتایج نظرسنجی باعث می‌شود تا بتوانید رضایت مشتریانتان را بیشتر از قبل به دست آورید.

برای مشتریان کارت عضویت بسازید و به آن‌ها امتیاز دهید

هنگامی که فردی از شما خرید کرد مشخصاتی مانند شماره تماس و نام و نام خانوادگی و یا تاریخ تولد فرد را در سیستمتان ثبت کنید و برای مشتری یک کارت عضویت بسازید. به مشتری این آگاهی را بدهید که هر خریدی که از فروشگاه شما انجام می‌دهد در این کارت به صورت امتیاز ثبت می‌شود و او می‌تواند در خریدهای بعدی از این امتیازها به عنوان تخفیف استفاده کند. نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیازها بر عهده‌ی شما است ولی توجه داشته باشید که این امتیازها نباید طوری محاسبه بشوند که موجب ضرر شما شوند.

در مناسبت‌های خاص برای مشتریان تخفیف در نظر بگیرید

پس از این که برای مشتریان کارت عضویت ساختید و اطلاعاتشان را در سیستمتان ثبت کردید، می‌توانید در روزهای خاص مانند روز مادر یا عید نوروز به آن‌ها پیامک بدهید و مشتریانتان را از تخفیف فروشگاه باخبر کنید. اگر دوست دارید بیشتر روی مشتریانتان تاثیر بگذارید می‌توانید علاوه بر مناسبت‌های کلی تخفیف یا هدیه‌ای را برای روز تولد مشتریانتان درنظر بگیرید. این عمل علاوه بر این که باعث رجوع دوباره‌ی مشتری به فروشگاه شما می‌شود، موجب نوعی رابطه‌ی صمیمی و دوستانه بین مشتری و خریدار می‌شود. به یاد داشته باشید که تخفیف عنصر بسیار مهمی برای بازگشت دوباره‌ی یک مشتری به فروشگاه است.

در کل باید به خاطر داشته باشید که رشد کسب و کار شما بدون رضایت و اعتماد مشتری امکان پذیر نیست. پس همواره در جلب نظر مثبت افراد بکوشید، از تجربیات افراد درس بگیرید و در جهت ارتقای بیزینس خودتان تلاش کنید.

نظر خود را وارد نمایید.
خانه
داشبورد
اطلاعات
سفارشات
پیام ها
بیشتر
دسته بندی ها
بهداشت، زیبایی و سلامت
خوردنی و آشامیدنی
دست آفریده ها