در حال بارگزاری ...
  • خانه
  • شرایط استفاده از بازار اینترنتی مالوران


به نام آنکه جان را فکرت آموخت

سند تشریح و چگونگی عملکرد فروشنده و خریدار در بازار مردمی «مالوران»

 

فهرست مطالب قوانین و دستورالعمل های حاکم بر بازار مردمی «مالوران»

الف) تعریف واژگان

ب) خریدار

پ) فروشنده

ت) تسویه‌ حساب با فروشندگان

ثشرایط لغو و بازگرداندن (مرجوعی) کالای دارای سفارش خرید یا خریداری شده

ث-1) فروشنده در صدد لغو سفارش و یا دیرکرد در انجام سفارش است

ث-2) انصراف و لغو سفارش توسط خریدار قبل از ارسال کالا

ث-3) خریدار پس از دریافت سفارش و خرید خود، اعلام انصراف نماید.

ج) فسخ همکاری فروشنده و بازار اینترنتی «مالوران»

چ) رسیدگی به اختلافات احتمالی

ح) پذیرش کلیه مطالب درج شده در این سند

 

الف) تعریف واژگان

«بازار مالوران» : بازار مردمی «مالوران» وب سایتی با آدرس اینترنتی https://www.Maloran.com  است. یک بستر که این امکان را به افراد حقیقی و حقوقی میدهد تا بطور رایگان بر روی این پلتفرم اقدام به ایجاد فروشگاه آنلاین خود نمایند.

این بازار برای فروش و توزیع محصولات تولید گنندگان و فروشندگان کالاهای مجاز طبق قواعد و ضوابط حاکم بر آن، نقش تسهیل کننده در تمامی فرآیندهای بازاریابی، تبلیغات، فروش، خدمات پس از فروش و حفظ و نگهداری مشتری را دارد و تمامی حقوق مادی و معنوی آن متعلق به وب سایت www.Maloran.com می باشد.

مشتری / مصرف کننده نهایی یا خریدارشخصی حقیقی یا حقوقی است که کالا یا خدمات مورد نیاز خود را از طریق بازار اینترنتی «مالوران» (در قالب وب سایت یا اپلیکیشن های آن) سفارش داده و اقدام به خرید کالا یا خدمات می نماید.

فروشنده­ی کالا/خدماتفردی حقیقی یا حقوقی است که به واسطه انعقاد قرارداد با بازار اینترنتی «مالوران»، با استفاده از امکانات تعبیه شده در این بازار اینترنتی اقدام به تاسیس فروشگاه و عرضه و فروش کالا و/یا خدمات به مشتریان نهایی از طریق پلتفرم بازار «مالوران» می نماید و بدین ترتیب کسب و کار خود را در بازار اینترنتی «مالوران» راه اندازی می نماید.

قراردادبه مجموعه شرایط توافق شده به صورت الکترونیکی یا مکتوب میان بازار اینترنتی «مالوران» و فروشنده گفته می شود که مطابق آن، شرایط لازم برای فراهم آمدن امکان فروش کالا در بازار «مالوران»، به تایید بازار اینترنتی «مالوران» و فروشنده می رسد و برای طرفین لازم الاجراست.

سامانه ی قراردادی بازار اینترنتی «مالوران» : بستر (پلتفرم) آنلاین انعقاد قرارداد میان بازار «مالوران» و فروشنده می باشد.

پورتال فروشندگان (Seller Center) : به بستری نرم افزاری گفته می شود که کلیه تعاملات میان فروشنده و بازار اینترنتی «مالوران» به منظور تامین کالا از طریق آن انجام می شود.

فرآیند انعقاد قراردادبه فرآیند الکترونیک و آنلاین انجام توافق میان فروشنده و بازار اینترنتی «مالوران» گفته می­شود و تابع قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲ جمهوری اسلامی ایران و ضوابط و شرایط همکاری با بازار اینترنتی «مالوران» که پیش از این به رویت و آگاهی فروشندگان رسیده، می باشد.

فرآیند فروش کالابه فرآیند دریافت سفارش از مشتریان، آگاه شدن فروشنده از سفارش و تامین و ارسال کالاهای سفارش داده شده از طریق فروشندگان که در قالب دستورالعمل فروش و تامین کالا به عنوان ضمیمه ی الزامی و لاینفک الکترونیک قرارداد می باشد، گفته می­شود.

دستورالعمل هاکلیه ­ی اطلاعات تخصصی و اجرایی درباره­ی موضوعات مندرج در قرارداد هستند که به صورت الکترونیک ضمیمه قرارداد بوده و جزء لاینفک قرارداد محسوب می­شوند و اجرای تمامی آنها برای فروشندگان لازم الاجرا خواهد بود.

کارمزدمعادل ریالی/درصدی معین از قیمت فروش هر گروه از کالاهای فروشنده در سایت بازار اینترنتی «مالوران» است.

محصول/خدماتانواع کالاهای/خدمات فروشنده که قرار است از طریق وب سایت بازار «مالوران» در قالب متن، عکس، صدا و فیلم به مشتری معرفی و ارائه گردد.

پنل فروشندهفضایی که بازار اینترنتی «مالوران» به صورت آنلاین جهت بارگذاری محتوا، مدارک شناسایی و سایر متعلقات در اختیار فروشنده قرار می‌‌دهد و برخی اطلاعات مربوط به فروشنده در آن نمایش داده می‌شود و راه ارتباط اصلی و رسمی بازار «مالوران» و فروشنده می باشد.

حساب کاربری فروشندهحسابی است که با اختصاص نام کاربری و گذر واژه به فروشنده تعلق گرفته است و فروشنده توسط آن به فضای (پنل) اختصاصی خود دسترسی خواهد داشت.

ابلاغیه هاموارد اجرایی هستند که در طول مدت همکاری از طریق پورتال، پنل کاربری، ایمیل یا پیامک از سوی بازار اینترنتی «مالوران» به صورت الکترونیکی به فروشندگان ابلاغ خواهد شد و جزء لاینفک قرارداد بوده و اجرای آن برای فروشندگان لازم الاجراست.

سن قانونی معاملهسن قانونی برای انجام معاملات در بازار «مالوران» برپایه­ی قوانین جمهوری اسلامی ایران، 18 سال تمام است.

 

ب) خریدار

افراد اعم از حقیقی یا حقوقی با ثبت نام در بازار اینترنتی «مالوران» می توانند اقدام به خرید محصولات یا خدمات مورد نظر خود نماید.

ب-1- بازار اینترنتی «مالوران» تلاش ها، تمهیدات و راهکارهای لازم را برای ارایه محصولات و خدمات با کیفیت در فروشگاهها بکار می برد. اما در عین حال هیچگونه تعهدی نیز در خصوص کیفیت محصولات عرضه شده توسط فروشندگان در فروشگاه های فعال بر بستر بازار اینترنتی «مالوران» نمی دهد.

ب-2- از آنجا که بازار اینترنتی «مالوران» در هیچ یک از فرآیندهای تهیه مواد اولیه، تولید، نظارت بر کنترل کیفیت کالا هنگام تولید و نیز انبار نمودن کالا مسئولیتی نداشته بنابراین تعهدی در قبال آن ندارد.

ب-3- زمانبندی آماده سازی تا ارسال کالا توسط فروشنده در بازار اینترنتی «مالوران» قابل تعریف است. بر همین پایه انتخاب خدمات پستی یا غیر آن بخشی از زمان فرآیند آماده سازی تا ارسال خواهد بود.

ب-4- فروشنده با توجه به شرایط خود می تواند با بهرگیری از امکانات بازار اینترنتی «مالوران» محدودیت جغرافیایی برای ارسال کالاهای خود قائل شود.

ب-5- ارسال به هنگام و ارایه کالاهای با کیفیت و طبق سفارش و منطبق بر آنچه در فروشگاه آنلاین معرفی شده امتیازات مثبت برای فروشنده در بر خواهد داشت که موجب رونق بیشتر کسب وکار وی خواهد شد.

قوانین در حمایت از مصرف کننده بر پایه قوانین تجارت الکترونیک جمهوری اسلامی ایران:

مبحث اول- حمایت‌های انحصاری در بستر مبادلات الكترونیكی

فصل اول- حمایت از مصرف كننده (Consumer Protection)

ماده ۳۳فروشندگان كالا و ارائه دهندگان خدمات بایستی اطلاعات مؤثر در تصمیم گیری مصرف كنندگان جهت خرید و یا قبول شرایط را از زمان مناسبی قبل از عقد در اختیار مصرف كنندگان قرار دهند. حداقل اطلاعات لازم، شامل موارد زیر می‌باشد:

الف- مشخصات فنی و ویژگی‌های كاربردی كالا و یا خدمات.

ب- هویت تأمین كننده، نام تجاری كه تحت آن نام به فعالیت مشغول می‌باشد و نشانی وی.

ج- آدرس پست الكترونیكی، شماره تلفن و یا هر روشی كه مشتری در صورت نیاز بایستی از آن طریق با فروشنده ارتباط برقرار كند.

د- كلیه هزینه هائی كه برای خرید كالا بر عهده مشتری خواهد بود (از جمله قیمت كالا و یا خدمات، میزان مالیات، هزینه حمل، هزینه تماس).

ه- مدت زمانی كه پیشنهاد ارائه شده معتبر می‌باشد.

و- شرایط و فرایند عقد از جمله ترتیب و نحوه پرداخت، تحویل و یا اجرا، فسخ، ارجاع، خدمات پس از فروش.

ماده ۳۴تأمین كننده باید به طور جداگانه ضمن تأیید اطلاعات مقدماتی، اطلاعات زیر را ارسال نماید:

الف- آدرس محل تجاری یا كاری تأمین كننده برای شكایت احتمالی.

ب- اطلاعات راجع به ضمانت و پشتیبانی پس از فروش.

ج- شرایط و فراگرد فسخ معامله به موجب مواد (۳۷و (۳۸این قانون.

د- شرایط فسخ در قراردادهای انجام خدمات.

ماده ۳۵اطلاعات اعلامی و تأییدیه اطلاعات اعلامی به مصرف كننده باید در واسطی با دوام، روشن و صریح بوده و در زمان مناسب و با وسایل مناسب ارتباطی در مدت معین و براساس لزوم حسن نیت در معاملات و از جمله ضرورت رعایت افراد ناتوان و كودكان ارائه شود.

ماده ۳۶در صورت استفاده از ارتباط صوتی، هویت تأمین كننده و قصد وی از ایجادتماس با مصرف كننده باید به طور روشن و صریح در شروع هر مكالمه بیان شود.

ماده ۳۷در هر معامله از راه دور مصرف كننده باید حداقل هفت روز كاری، وقت برای انصراف (حق انصراف) از قبول خود بدون تحمل جریمه و یا ارائه دلیل داشته باشد. تنها هزینه تحمیلی بر مصرف كننده هزینه باز پس فرستادن كالاخواهد بود.

ماده ۳۸شروع اعمال حق انصراف به ترتیب زیر خواهد بود:

الف- در صورت فروش كالا، از تاریخ تسلیم كالا به مصرف كننده و در صورت فروش خدمات، از روز انعقاد.

ب- در هر حال آغاز اعمال حق انصراف مصرف كننده پس از ارائه اطلاعاتی خواهد بود كه تأمین كننده طبق مواد(۳۳و (۳۴این قانون موظف به ارائه آن است.

ج- به محض استفاده مصرف كننده از حق انصراف،تأمین كننده مكلف است بدون مطالبه هیچ گونه وجهی عین مبلغ دریافتی را در اسرع وقت به مصرف كننده مسترد نماید.

د- حق انصراف مصرف كننده در مواردی كه شرایط خاصی بر نوع كالا و خدمات حاكم است اجرا نخواهد شد. موارد آن به موجب آیین‌نامه‌ای است كه در ماده (۷۹این قانون خواهد آمد.

ماده ۳۹در صورتی كه تأمین كننده در حین معامله به دلیل عدم موجودی كالا و یا عدم امكان اجرای خدمات، نتواند تعهدات خود را انجام دهد، باید مبلغ دریافتی را فوراً به مخاطب برگرداند، مگر دربیع كلی و تعهداتی كه برای همیشه وفای به تعهد غیر ممكن نباشد و مخاطب آماده صبر كردن تا امكان تحویل كالا و یا ایفای تعهد باشد. در صورتی كه معلوم شود تأمین كننده از ابتدا عدم امكان ایفای تعهد خود را می‌دانسته، علاوه بر لزوم استرداد مبلغ دریافتی، به حداكثر مجازات مقرر در این قانون نیز محكوم خواهد شد.

ماده ۴۰تأمین كننده می‌تواند كالا یا خدمات مشابه آنچه را كه به مصرف كننده وعده كرده تحویل یا ارائه نماید مشروط برآن كه قبل از معامله یا در حین انجام معامله آن را اعلام كرده باشد.

ماده ۴۱در صورتی كه تأمین كننده، كالا یا خدمات دیگری غیر از موضوع معامله یا تعهد را برای مخاطب ارسال نماید، كالا و یا خدمات ارجاع داده میشود و هزینه ارجاع به عهده تأمین كننده است. كالا یا خدمات ارسالی مذكور چنانچه به عنوان یك معامله یا تعهد دیگر از سوی تأمین كننده مورد ایجاب قرار گیرد، مخاطب می تواند آن را قبول كند.

ماده ۴۲حمایت‌های این فصل در موارد زیر اجرا نخواهد شد:

الف- خدمات مالی كه فهرست آن به موجب آیین‌نامه‌ای است كه در ماده (۷۹این قانون خواهد آمد.

ب- معاملات راجع به فروش اموال غیر منقول و یا حقوق مالكیت ناشی از اموال غیرمنقول به جز اجاره.

ج- خرید از ماشین‌هایی فروش مستقیم كالا و خدمات.

د- معاملاتی كه با استفاده از تلفن عمومی (همگانی) انجام می‌شود.

ه- معاملات راجع به حراجی ها.

ماده ۴۳تأمین كننده نباید سكوت مصرف كننده را حمل بر رضایت وی كند.

ماده ۴۴در موارد اختلاف و یا تردید مراجع قضائی رسیدگی خواهند كرد.

ماده ۴۵اجرای حقوق مصرف كننده به موجب این قانون نباید بر اساس سایر قوانین كه حمایت ضعیفتری اعمال میكنند متوقف شود.

ماده ۴۶استفاده از شروط قراردادی خلاف مقررات این فصل و همچنین اعمال شروط غیرمنصفانه به ضرر مصرف كننده، مؤثر نیست.

ماده ۴۷در معاملات از راه دور آن بخش از موضوع معامله كه به روشی غیر از وسائل ارتباط از راه دور انجام میشود مشمول مقررات این قانون نخواهد بود.

ماده ۴۸سازمان‌های قانونی و مدنی حمایت از حقوق مصرف كننده می‌توانند به عنوان شاكی اقامه دعوی نمایند. ترتیب آن به موجب آیین نامه ای خواهد بود كه به پیشنهاد وزارت بازرگانی و تصویب هیأت وزیران می باشد.

ماده ۴۹حقوق مصرف كننده در زمان استفاده از وسایل پرداخت الكترونیكی به موجب قوانین و مقرراتی است كه توسط مراجع قانونی ذیربط تصویب شده و یا خواهد شد.

**********

فصل دوم- قواعد تبلیغات و بازاریابی (Marketing)

ماده ۵۰تأمین كنندگان در تبلیغ كالا و خدمات خود نباید مرتكب فعل یا ترك فعلی شوند كه سبب مشتبه شدن و یا فریب مخاطب از حیث كمیت و كیفیت شود.

ماده ۵۱تأمین كنندگانی كه برای فروش كالا و خدمات خود تبلیغ میكنند نباید سلامتی افراد را به خطراندازند.

ماده ۵۲تأمین كننده باید به نحوی تبلیغ كند كه مصرف كننده به طور دقیق، صحیح و روشن اطلاعات مربوط به كالا و خدمات را درك كند.

ماده ۵۳در تبلیغات و بازاریابی باید هویت شخص یا بنگاهی كه تبلیغات به نفع اوست روشن و صریح باشد.

ماده ۵۴تأمین كنندگان نباید از خصوصیات ویژه معاملات به روش الكترونیكی جهت مخفی نمودن حقایق مربوط به هویت یا محل كسب خود سوء استفاده كنند.

ماده ۵۵تأمین كنندگان باید تمهیداتی را برای مصرف كنندگان درنظر بگیرند تا آنان راجع به دریافت تبلیغات به نشانی پستی و یا پست الكترونیكی خود تصمیم بگیرند.

ماده ۵۶تأمین كنندگان در تبلیغات باید مطابق با رویه حرفه‌ای عمل نمایند. ضوابط آن به موجب آیین‌نامه‌ای است كه در ماده (۷۹این قانون خواهد آمد.

 

پ)فروشنده

پ-1- افراد اعم از حقیقی یا حقوقی با ثبت نام در بازار «مالوران» می توانند کسب کار خود را در بازار «مالوران» آغاز نمایند.

پ-2- افراد اعم از حقیقی یا حقوقی می تواند بصورت کاملا رایگان اقدام به راه اندازی فروشگاه خود بر بستر «مالوران» نموده و در این فروشگاه با بهره گیری از تسهیلات و امکانات فراهم آمده مانند: معرفی محصولات و خدمات قیمت گذاری ، اعلام تخفیفات و بسیاری امکانات دیگر اقدام به فروش نمایند.

پ-3- مدل همکاری با فروشندگان در بازار «مالوران»  :

پ-3-1- به ازای هر فروش که با دریافت سفارش از خریدار در فروشگاه مجازی بر بستر بازار اینترنتی «مالوران» رخ میدهد،کارمزد حداکثر  7 درصد از مبلغ سفارش خواهد بود که پس از کاستن مالیات ، برداشت می گردد و سهم فروشنده نیز به حساب ایشان واریز می گردد.

پ-3-2- چنانچه هزینه حمل کالای سفارش داده شده خریدار، از سوی فروشنده رایگان اعلام و اعمال شود، در این صورت کارمزد بازار اینترنتی «مالوران» 3 و نیم درصد از مبلغ سفارش خواهد بود.

پ-3-3 - هرگاه خریدار بصورت عمده خرید خود را انجام دهد ( بیش از 6 واحد از هر نوع کالا یا بیش از یک میلیون و پانصد هزار تومان را خریداری کند)، میزان کارمزد «مالوران» 2 درصد مبلغ سفارش خریدار خواهد بود.

پ-3-4- مبالغ کارمزد بازار «مالوران» و سهم فروشنده زمانی برداشت می شوند که خریدار از خرید خود رضایت داشته و بدین ترتیب سهم فروشنده و کارمزد بازار «مالوران» پس از کسر مالیات به حساب هر دو طرف واریز می گردد.

پ-3-5- مبالغ سهم فروشنده و کارمزد بازار «مالوران» یک هفته پس از رسیدن محصول بدست خریدار و رضایت ایشان از محصول دریافتی، تسویه می شود. زمانبندی پرداخت سهم فروشنده و کارمزد«مالوران» سالانه بازنگری می شود تا شرایط همکاری مطابق وضعیت اقتصادی کشور در صورت نیاز باز تعریف شوند.

پ-3-6- از آنجا که ملاک موفقیت در داد و ستد تعریف شده در بازار اینترنتی «مالوران» رضایت کامل خریداران از کالا است، چنانچه رضایت از خرید و کالا بدست نیاید و این کوتاهی از جانب فروشنده رخ داده باشد، طبق قوانین بازار اینترنتی «مالوران» اقدام به بازگرداندن کالا به فروشنده صورت می گیرد.

پ-3-7- فعال نمودن فروشگاه با توجه  به امکانات مناسب تعبیه شده در بستر بازار «مالوران» و اپلیکیشن های مربوطه تماما برعهده فروشنده است.

پ-3-8- تمهیدات در نظر گرفته شده برای راه اندازی از سوی فروشنده از جمله نام گذاری فروشگاه، کالاها و خدمات معرفی شده و نام گذاری آنها باید طبق قوانین مندرج در این سند و اسناد مورد رجوع دیگر آن باشد و چنانچه هر گونه مشکل قانونی در شیوه ی مدیریت فروشگاه از سوی فروشنده ایجاد گردد مسئولیت کامل آن بر عهده فروشنده خواهد بود.

پ-3-9- کالاهایی که به موجب قانون امکان فروش آن وجود ندارد مانند انواع داروها نباید در فروشگاهها عرضه گردند. در غیر اینصورت مسدود شدن حساب کاربری و تعلیق و حذف آن اجتناب ناپذیر خواهد بود و مسئولیت کامل آن بر عهده ی فروشنده است.

پ-3-10- فروشنده در معرفی کالاها برای فروشگاه خود بر بستر پلتفرم بازار اینترنتی «مالوران»، باید از واژگان و جملات مبتنی بر حقیقت استفاده کند و در صورت نیاز برای گفته های خود از مراجع ذیربط مستندات علمی و تایید شده ارایه نماید.

پ-3-11- فروشنده موظف است از معرفی، عرضه و تبلیغ هرگونه کالای غیر قانونی پرهیز نماید. مسئولیت عرضه کالاهای ممنوعه و غیر قانونی تماما با فروشنده است.

پ-3-12- بکارگیری نام برندهای تجاری، شرکتها و محصولات دارای شناسنامه ثبت شده، نامهای شناخته شده و افراد مشهور، نام های مقدس و بطور کلی هر نامی که از قبل توسط دیگری بکار گرفته شده و یا در شان امور تجاری نباشد ممنوع بوده و مسئولیت بکارگیری آنها بطور کامل متوجه فروشنده است.

پ-3-13- چنانچه کالایی برای معرفی و عرضه در فروشگاه ایجاد شده بر بستر پلتفرم بازار «مالوران» نیاز به کسب مجوز دارد، فروشنده پیش از معرفی آن کالا در فروشگاه خود مکلف است و باید اقدام به کسب مجوز از مراجع مربوطه نماید و سپس آن مجوز را در معرض دید خریداران در فروشگاه خود قرار دهد.

پ-3-14- چنانچه فروشنده کالای مورد درخواست خریدار را ارسال نماید اما از هر نظر ممکن مانند وزن، اندازه، رنگ، ویژگی های کیفی، مدت زمان ارسال، خدمات احتمالی پس از فروش و سایر موارد که جزئی از توصیف کالا در فروشگاه فروشنده محسوب می شده مغایرت و اختلافی وجود داشته باشد به گونه ای که خریدار از کالای دریافتی بدلیل اختلاف با واقعیت توصیف شده در فروشگاه آنلاین ناراضی باشد، مسئولیت این موضوع کاملا بر عهده فروشنده بوده و باید نسبت برای جبران کوتاهی خود اقدام مقتضی را در اسرع وقت بعمل آورد. ضمنا حق هرگونه اعمال جرایم و توبیخ و حتی معلق نمودن فروشگاه فروشنده برای بازار اینترنتی «مالوران» محفوظ خواهد بود.

پ-3-15- فروشنده باید تنها به فروش کالاهای معرفی شده در فروشگاه خود اقدام نماید. چنانچه فروشنده کالایی را با بهره گیری از پلتفرم بازار آنلان “مالوران» بفروشد که در فروشگاه معرفی و عرضه نشده مسئولیت کامل قانونی این عمل بر عهده شخص فروشنده خواهد بود و «مالوران» هیچگونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

پ-3-16- چنانچه فروشنده به مدت 25 روز فعالیتی در فروشگاه آنلاین خود نداشته باشد، «مالوران» می تواند نسبت به معلق نمودن و مسدود کردن حساب کاربری فروشنده اقدام نماید.

پ-3-17- «مالوران» تنها مکلف به انجام امور مالیاتی خود می باشد و این موضوع ارتباط موضوعی و کاری با هیچ یک از دو طرف فروشنده و خریدار ندارد.

پ-3-18- فروشندگان و خریداران چه به لحاظ قانونی و چه عرفی و اخلاقی مجاز به تبلیغ و هدایت دیگران به دیگر وب سایتها و اپلیکیشنهای فروشگاهی نیستند. در صورت مشاهده چنین موردی حساب کاربری فرد متخلف مسدود خواهد شد و متناسب با زیان وارد شده به پلتفرم بازار «مالوران» با فرد متخلف برخورد می شود.

 

 ت) تسویه‌ حساب با فروشندگان

ت-1- مبالغی که از سوی فروشنده اعلام می شوند شامل قیمت کالا/خدمات، کسورات قانونی، هزینه ارسال (پستی یا غیر پستی) کالا است، بنابر این، اطلاعات اقلام یاد شده باید در فرم های مربوطه ثبت شوند.

ت-2- فروشنده باید شماره شبای حساب بانکی با نام خود را در سیستم ثبت نماید.

ت-3- اطلاعات شامل شماره مرسوله (صادره از سوی شرکت پست جمهوری اسلامی) یا شماره قبض یا فاکتور همراه با قیمت (که از سوی شرکت های حمل و نقل غیر پستی صادر می شوند) باید در بخش مربوط به ارسال کالا در بازار اینترنتی «مالوران» ثبت شوند.

ت-4- اعلام دریافت کالا از سوی خریدار و اعلام رضایت او از کالای دریافتی (تطابق کامل با آنچه سفارش داده شده) باید انجام گیرد.

ت-5- تکمیل اقلام اطلاعاتی موارد 1 تا 4 ذکر شده در بالا شروط لازم و کافی برای انجام فرآیند تسویه حساب با فروشنده است. عدم وجود هر یک از شرایط بالا تسویه حساب را متوقف خواهد کرد.

ت-6- سهم فروشنده پس از کسر کارمزد بازار «مالوران» به همراه هزینه پستی به حساب فروشنده واریز می گردد.

ت-7- موضوع کوپن ها در بازار «مالوران» در سه شکل تعریف می گردد:

ت-7-1- تعریف و ایجاد و معرفی کوپن توسط بازار اینترنتی «مالوران»، در این صورت تمامی هزینه های مربوطه با بازار اینترنتی «مالوران» خواهد بود.

ت-7-2- تعریف و ایجاد و معرفی کوپن توسط هر فروشنده، که تمامی مسئولیت و هزینه های مربوط به آن بر عهده ی خود فروشنده می باشد.

ت-7-3- تعریف و ایجاد و معرفی کوپن به شکل مشترک توسط بازار اینترنتی «مالوران» و فروشنده که بر پایه ی توافق نامه مربوطه در زمان مشخص و شرایط مورد توافق انجام می گیرد.

 

ث) شرایط لغو و بازگرداندن (مرجوعی) کالای دارای سفارش خرید یا خریداری شده

این سر فصل در سه بخش بررسی می شود:

ث-1) فروشنده در صدد لغو سفارش و یا دیرکرد در انجام سفارش است.

ث-2) انصراف و لغو سفارش توسط خریدار قبل از ارسال کالا

ث-3) خریدار پس از دریافت سفارش و خرید خود، اعلام انصراف نماید.

******

ث-1) فروشنده در صدد لغو سفارش و یا دیرکرد در انجام سفارش است.

ث-1-1) ماده قانونی مرتبط با این سرفصل :

ماده ۳۹در صورتی كه تأمین كننده در حین معامله به دلیل عدم موجودی كالا و یا عدم امكان اجرای خدمات، نتواند تعهدات خود را انجام دهد، باید مبلغ دریافتی را فوراً به مخاطب برگرداند، مگر در بیع كلی و تعهداتی كه برای همیشه وفای به تعهد غیر ممكن نباشد و مخاطب آماده صبر كردن تا امكان تحویل كالا و یا ایفای تعهد باشد. در صورتی كه معلوم شود تأمین كننده از ابتدا عدم امكان ایفای تعهد خود را می‌دانسته، علاوه بر لزوم استرداد مبلغ دریافتی، به حداكثر مجازات مقرر در این قانون نیز محكوم خواهد شد.

ث-1-2) فروشنده باید از لغو کردن سفارش خریدار به دلایلی مانند قیمت اشتباه، عدم موجودی و … جدا خودداری کند. در‌صورت موجود بودن کالا در سایت و سفارش مشتری از آن کالا، فروشنده ملزم به ارسال کالا است، بنابراین فروشنده باید میزان موجودی محصولات خود را در پنل خود به‌روز نگه داشته و در صورت نداشتن موجودی، کالا را غیر فعال کند.

ث-1-3) چنانچه فروشنده بدون اعلام قبلی، تاخیر در ارسال کالای سفارش داده شده داشته باشد، خریدار می تواند سفارش خود را لغو کند.

ث-1-4) فروشندگان موظف هستند کالاهای سفارش داده شده را به موقع و راس زمان مقرر (از تاریخ مقرر در پنل برای تحویل) به دست مشتریان برسانند.

ث-1-5) برای جلوگیری از تاخیر در ارسال کالا، داشتن موجودی کالا الزامی است، فروشنده باید از موجود کردن کالای بدون موجودی در سایت و اپلیکیشن های بازار اینترنتی «مالوران» اکیداً خودداری نماید.

ث-1-6) اگر فروشنده برای تهیه کالای سفارش داده شده، نیاز به زمان دارد، مدت زمان ارسال کالا به مشتری باید با محاسبه‌ی زمان تهیه‌ی کالا توسط فروشنده در سایت وارد کند. فروشنده موظف است در همه حال میزان موجودی کالا در پنل فروشندگان را به‌روز و مطابق با واقعیت درج کند.

ث-1-7) فروشنده با توجه به شرایط کاری خود (شامل محدودیتها و مشکلات احتمالی) با روش های مختلف که در بازار اینترنتی «مالوران» فراهم آمده، خریدار را از تاخیر در آماده سازی و ارسال سفارش آگاه نماید. با این وصف خریدار نیز می تواند تاخیر در دریافت کالای سفارش داده شده را بپذیرد و یا آن را نپذیرد و سفارش خود را لغو کند.

ث-1-8) فروشنده می تواند تا 15 ساعت پس از دریافت سفارش همه یا بخشی از سفارش را لغو نماید.

ث-1-9) در راستای زمانبندی ارسال سفارش، فروشنده تا 8 ساعت در محدوده ی زمانی 7 صبح تا 12 شب در انتظار تصمیم خریدار می ماند و اگر پاسخی از خریدار دریافت نشد زمان اعلامی فروشنده جهت ارسال سفارش بطور خودکار در سیستم ثبت و اعمال می گردد.

ث-1-10) فروشنده حداکثر تا دو بار با شرایط یکسان در بار اول، می تواند تقاضای تاخیر در ارسال نماید. حداکثر زمان درخواست تاخیر 7 روز در هر بار می باشد.

ث-1-11) در صورت لغو تمام یا بخشی از سفارش از سوی فروشنده همه ­ی وجه یا قیمت بخش لغو شده به همراه هزینه ­ی ارسال طبق زمان اعلامی بازار اینترنتی «مالوران» به خریدار بازگردانده می شود.

ث-1-12) فروشندگان بر اساس معیارهای ذکر شده در چهار گروه گروه عالی، خوب، متوسط و ضعیف رتبه‌بندی می‌شوند و بر اساس رتبه‌ی کسب شده، نسبت به ادامه‌ی همکاری ایشان با پلیتفرم بازار اینترنتی «مالوران» تصمیم‌گیری می‌شود.

ث-1-13) موضوع لغو سفارش از سوی فروشنده مشخصاً امتیازات منفی برای کسب و کار او به همراه خواهد داشت و در رتبه بندی وی لحاظ خواهدشد.

ث-1-14) ارزیابی عملکرد فروشندگان توسط بازار اینترنتی «مالوران» در ادامه قابل مشاهده است:

با توجه به عملکرد فروشندگان در قبال سفارشهای دریافتی، مشتری مداری و تامین بهینه نیازهای خریدار، فروشندگان در چهار گروه عالی، خوب، متوسط و ضعیف رتبه‌بندی می‌شوند و بر اساس رتبه‌ی کسب شده، نسبت به ادامه‌ی همکاری ایشان با بازار «مالوران»   تصمیم‌گیری می‌شود.

در جدول زیر جزییات نحوه‌ی رتبه‌بندی فروشندگان قابل مشاهده است:

 

رتبه

تاخیر در ارسال

لغو سفارش

مرجوعی

عالی

کمتر و مساوی 1%

کمتر و مساوی 1%

کمتر و مساوی 1%

خوب

بیشتر از 1% و کمتر یا مساوی 3%

بیشتر از 1% و کمتر یا مساوی 2%

بیشتر از 1% و کمتر یا مساوی 2%

متوسط

بیشتر از 3و کمتر یا مساوی 4%

بیشتر از 2% و کمتر یا مساوری 3%

بیشتر از 2% و کمتر یا مساوی 3%

ضعیف

بیشتر از 4%

بیشتر از 3%

بیشتر از 3%

عالی:

طبق این جدول، فروشندگانی که کمتر یا مساوی ۱% تاخیر در ارسال کالا، کمتر یا مساوی ۱% لغو سفارش و کمتر یا مساوی ۱% مرجوعی داشته باشند، در رده‌ی فروشندگان عالی قرار می‌گیرند.

خوب:

فروشندگانی که بیشتر از ۱% و کمتر یا مساوی ۳% تاخیر در ارسال کالا، بیشتر از ۱% و کمتر یا مساوی ۲% لغو سفارش و بیشتر از ۱% و کمتر یا مساوی ۲% مرجوعی داشته باشند، در رده‌ی فروشندگان خوب قرار گرفته و نیاز به بهبود عملکرد خود در تا رسیدن به رتبه عملکردی عالی دارنددر این باره بازار «مالوران» رهنمودهای لازم را ارایه خواهد کرد.

متوسط:

فروشندگانی که بیشتر از 3% و کمتر یا مساوی 4% تاخیر در ارسال کالا، بیشتر از 2% و کمتر یا مساوی 3% لغو سفارش و بیشتر از 2% و کمتر یا مساوی 3% مرجوعی داشته باشند ، در رده‌ی فروشندگان متوسط قرار گرفته و نیاز به بهبود عملکرد خود در اسرع وقت دارنداز سوی بازار «مالوران»  تذکرهای لازم به فروشندگان این رتبه داده می شود.

ضعیف :

فروشندگانی که بیشتر از 4% تاخیر در ارسال کالا، یا بیشتر از 3% لغو سفارش و یا بیشتر از 3% مرجوعی داشته باشند، در رده‌ی فروشندگان ضعیف قرار گرفته و بازار «مالوران» پس از دو بار تذکر جدی، چنانچه شرایط مساعدی را برای بهبود کسب و کار خود فراهم نیاورد ناچار به خاتمه‌ی همکاری با ایشان است.

ت-1-15) نشان های فروشندگان موفق در بازار اینترنتی «مالوران»

به فروشندگانی که با رعایت قوانین و استانداردهای بازار «مالوران» از عملکردی با کیفیت بالا برخوردار باشند، نشانی تعلق خواهد گرفت که خریداران با مشاهده آن می‌توانند با اطمینان از فروشنده خرید کنند.

در حال حاضر دو نشان برای فروشندگان موفق در بازار اینترنتی «مالوران» تعریف شده است:

ث-2) انصراف و لغو سفارش توسط خریدار قبل از ارسال کالا

ت-2-1از ارکان پایدار در فعالیتهای مبتنی بر پلتفرم بازار اینترنتی «مالوران» جلب رضایت خریدار است. بنابر این حق خریدار در نپذیرفتن و بازگرداندن کالای ارسالی مغایر با آنچه در فروشگاه آنلاین معرفی و در سفارش وارد شده همواره محفوظ است.

ث-2-2) چنانچه خریدار تا 24 ساعت پس از سفارش کالا، از سفارش داده شده منصرف گردد می تواند بازار اینترنتی «مالوران» را از موضوع آگاه نموده و در صورت تایید و موافقت (پس از دریافت نظرات فروشنده) بازار اینترنتی «مالوران» لغو سفارش نماید. مبلغ پرداختی بابت قیمت کالا و هزینه ارسال، بر اساس روال جاری تسویه حساب مالی بازار اینترنتی «مالوران» به حساب خریدار واریز خواهد شد.

ث-2-3) پس از زمان مقرر شده در بند ث-2-2 ، لغو سفارش برای خریدار امکان پذیر نخواهد بود.

* نکته مهم:

گروه کالاهایی که طبق آیین نامه های صادره از سوی e-namad  معاف از پذیرش عودت کالا می باشد، به شرح جدول ذیل است:

گروه معاف از پذیرش عودت کالا

کتاب، DVD,CD و محتوای دیجیتال، مواد غذایی و محصولات آرایش و بهداشتی، لباس زیر، لباس نوزاد، لباس خواب و کالای خواب، زیور آلات طلا و انواع گوشواره

ث-3) خریدار پس از دریافت سفارش و کالای خریداری شده­ی خود، اعلام انصراف نماید.

ث-3-1) مواد قانونی مرتبط با سر فصل انصراف از خرید کالای دریافت شده پایه قوانین پلتفرم بازار اینترنتی «مالوران»هستند به شرح زیر می باشند:

ماده ۳۷در هر معامله از راه دور مصرف كننده باید حداقل هفت روز كاری، وقت برای انصراف (حق انصراف) از قبول خود بدون تحمل جریمه و یا ارائه دلیل داشته باشد. تنها هزینه تحمیلی بر مصرف كننده هزینه باز پس فرستادن كالاخواهد بود.

ماده ۳۸شروع اعمال حق انصراف به ترتیب زیر خواهد بود:

الف- در صورت فروش كالا، از تاریخ تسلیم كالا به مصرف كننده و در صورت فروش خدمات، از روز انعقاد.

ب- در هر حال آغاز اعمال حق انصراف مصرف كننده پس از ارائه اطلاعاتی خواهد بود كه تأمین كننده طبق مواد(۳۳و (۳۴این قانون موظف به ارائه آن است.

ج- به محض استفاده مصرف كننده از حق انصراف،تأمین كننده مكلف است بدون مطالبه هیچ گونه وجهی عین مبلغ دریافتی را در اسرع وقت به مصرف كننده مسترد نماید.

د- حق انصراف مصرف كننده در مواردی كه شرایط خاصی بر نوع كالا و خدمات حاكم است اجرا نخواهد شد. موارد آن به موجب آیین‌نامه‌ای است كه در ماده (۷۹این قانون خواهد آمد.

ماده ۴۰تأمین كننده می‌تواند كالا یا خدمات مشابه آنچه را كه به مصرف كننده وعده كرده تحویل یا ارائه نماید مشروط برآن كه قبل از معامله یا در حین انجام معامله آن را اعلام كرده باشد.

ماده ۴۱در صورتی كه تأمین كننده، كالا یا خدمات دیگری غیر از موضوع معامله یا تعهد را برای مخاطب ارسال نماید، كالا و یا خدمات ارجاع داده میشود و هزینه ارجاع به عهده تأمین كننده است. كالا یا خدمات ارسالی مذكور چنانچه به عنوان یك معامله یا تعهد دیگر از سوی تأمین كننده مورد ایجاب قرار گیرد، مخاطب می تواند آن را قبول كند.

ث-3-2) خریدار می تواند اعلام رضایت، عدم رضایت و یا مغایرت یا هر گونه مشکل دیگر را در کالای دریافتی، طی 7 روز از زمان دریافت کالا، با شیوه­های گوناگون که در بازار اینترنتی «مالوران» فراهم آمده اعلام نماید. نبود هر گونه اعلام از سوی خریدار در مدت 7 روز پس از دریافت به معنای رضایت او از سفارش دریافتی تلقی می گردد.

ث-3-3) اعلام انصراف از سفارش خرید شامل خریدهایی که با توجه به اعلام فروشنده و پذیرش خریدار با نام خرید عمده انجام گرفته نمی شود.

ث-3-4) مصرف‌کننده در موارد زیر به علت شرایط خاص کالا و خدمات، فاقد حق انصراف به شرح مندرج در بند «د» ماده (۳۸قانون تجارت الکترونیکی خواهد بود مگر این که طرفین به نحو دیگری توافق نمایند:

ث-3-4- الف) در امور خدماتی، هرگاه با توافق مصرف‌کننده، ارائه‌ی آن قبل از پایان هفت روز کاری شروع شده باشد.

ث-3-4-ب) ارائه‌ی خدمات برای تحویل مواد غذایی یا سایر کالاهایی که مورد مصرف روزانه دارند.

ث-3-4-ج) کالا یا خدماتی که قیمت آن‌ها توسط نوسانات بازارهای مالی تعیین می‌شود و خارج از اختیار تأمین‌کننده است.

ث-3-4-د) کالاهای ساخته شده با مشخصات فردی مصرف‌کننده که به طور واضح جنبه‌ی شخصی دارند یا این که به دلیل طبیعت آن‌ها نمی‌توانند بازپس داده شوند و یا به سرعت قابلیت فساد و خرابی دارند.

ث-3-4-ه‍) نوارهای صوتی و تصویری و نرم‌افزارهای رایانه‌ای بسته‌بندی‌شده که به وسیله‌ی مصرف‌کننده باز شده باشند.

ث-3-4-و) روزنامه، نشریه و مجلات مطابق تعریف قانون مطبوعات.

* نکته مهم:

گروه کالاهایی که طبق آیین نامه های صادره از سوی e-namad  معاف از پذیرش عودت کالا می باشد، به شرح جدول ذیل است:

گروه معاف از پذیرش عودت کالا

کتاب، DVD,CD و محتوای دیجیتال، مواد غذایی و محصولات آرایش و بهداشتی، لباس زیر، لباس نوزاد، لباس خواب و کالای خواب، زیور آلات طلا و انواع گوشواره

 

ج) فسخ همکاری فروشنده و بازار اینترنتی «مالوران»

ج-1- فروشنده می­تواند با اعلام کتبی مبنی بر عدم تمایل خود به ادامه همکاری در بازار اینترنتی «مالوران» نسبت به فسخ قرارداد همکاری اقدام نماید. پس از دریافت اعلام کتبی فسخ همکاری از سوی فروشنده، بازار اینترنتی «مالوران» اقدام به غیر فعال نمودن حساب کاربری فروشنده در بازار اینترنتی «مالوران» خواهد نمود.

ج-2- بدیهی است اقلام اطلاعاتی فروشنده و فروشگاه او در پایگاه داده­های بازار اینترنتی «مالوران» محفوظ خواهد ماند.

ج-3- بدیهی است اعلام فسخ همکاری از سوی فروشنده نفی کننده تعهدات پیش از اعلام فسخ از قبیل بدهی ها به بازار اینترنتی «مالوران» و نیز انجام سفارشهای دریافتی خریداران نخواهد بود. چنانچه فروشنده از تعهدات ذکر شده در این بند مربوط به پیش از اعلام فسخ تخلف نماید بازار اینترنتی «مالوران» و خریدار برای احقاق حق خود مجاز به انجام هرگونه اقدام قانونی خواهند بود.

 

چ) رسیدگی به اختلافات احتمالی

چ-1- در صورت بروز اختلاف میان بازار اینترنتی «مالوران»  و خریدار/فروشنده، ملاک و معیار بررسی سند حاضر و دیگر اسناد مورد رجوع آن خواهد بود. هدف حل اختلاف در فضایی دوستانه و با تمرکز بر عدالت خواهد بود. چنانچه نتیجه یا نتایج جلسات حل اختلاف مورد رضایت هر یک یا هر دو طرف نبود، شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران مرجع برای حل اختلاف خواهد بود.

چ-2- مادامی که فرآیند حل اختلاف در جریان است تعهدات دو طرف در قبال خریداران پابرجاست مگر آنکه طبق توافق و بر حسب شرایط تعهدات با رضایت خریداران لغو گردند.

 

ح) پذیرش کلیه مطالب درج شده در این سند

ح-1- این سند و تمامی اسناد ارجاعی در متن آن به لحاظ قانونی جزء لاینفک و الزام آور در بکارگیری و بهره برداری از نرم افزار بازار اینترنتی «مالوران» توسط هر فرد حقیقی و حقوقی در قالب خریدار و فروشنده می باشد.

ح-2- هر گونه بکارگیری و استفاده از امکانات نرم افزار بازار اینترنتی «مالوران» در هر سطحی از امکانات و قابلیتها، توسط افراد حقیقی و حقوقی در قالب خریدار و فروشنده، به منزله ی پذیرش کامل شرایط مندرج در این سند است.

لذا مطالعه کامل این سند و اسناد مربوطه به همه افراد اعم از حقیقی و حقوقی که مایل به بهره برداری از بازار اینترنتی «مالوران»هستند جهت آشنایی کامل به مسئولیتها و حقوق مترتب بر استفاده کنندگان توصیه اکید می گردد.

ح-3- با توجه به متغیر بودن قوانین و ضوابط در حوزه ی تجارت الکترونیک که بازار اینترنتی «مالوران»نیز از آن مستثنی نخواهد بود و هر از گاهی امکان تغییرات عمده یا جزئی در سند حاضر یا دیگر اسناد مرتبط وجود خواهد داشت، که مراتب به اطلاع همه ی افراد عضو بازار اینترنتی «مالوران» اعم از افراد حقیقی و حقوقی با روشهای گوناگون موجود ارتباطی تعریف شده در بازار اینترنتی «مالوران»خواهد رسید و بدین ترتیب اظهار بی اطلاعی از موضوعات تغییر یافته پذیرفتنی نخواهد بود.

© کلیه محتویات وب سایت "مالوران"(Maloran.com) شامل قانون حق تکثیر شده و به وب سایت "مالوران" (Maloran.com)   تعلق دارد.

 

 

مزایای فروش در بازار اینترنتی «مالوران»

 

دسته بندی ها
بهداشت، زیبایی و سلامت
خوردنی و آشامیدنی
دست آفریده ها